Elektro Bağlamada Manyetiklerin Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Kategori: Genel | 0

Elektro bağlamalarda, sazdan elde edilen ses sinyalini elektriksel sinyallere çevirmek için manyetik (pickup) olarak adlandırılan elektronik alıcılar kullanılmaktadır. Manyetiklerin teknik yapısı hakkında yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylı bilgi verilecektir.

Bu bölümde, manyetiklerin saz üzerinde pozisyonlarının nasıl olması gerektiği üzerinde durulacaktır. Genelde elektro sazlar üzerine 2 adet çift kanal (Humbucker) manyetik takılmaktadır. Manyetiklerin kapak üzerindeki pozisyonları sazın tonlamasını doğrudan etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Manyetik pozisyonlarının hatalı olması durumunda verimli tonlama elde edilmesi zordur. Aşağıdaki resimde manyetiklerin kapak üzerindeki ideal pozisyonlarının ölçüleri verilmiştir. Tekne boyutuna göre (39-41 cm) manyetik yerleri toleranslı olarak yazılmıştır (Eşik manyetiğinin orta eşiğe mesafesi  : 2,5 – 3,5 cm ölçüsünde, Eşik ile Sap manyetiği arası : 9-10 cm ölçüsünde olmalıdır.)

Ayrıca, bazı manyetik üreticileri eşik (bridge) ve sap (neck) pozisyonları için ayrı özelliklerde manyetikler üretmektedir. Bu tür manyetikler kullanılması durumunda; üzerinde B (Bridge) yazan manyetik orta eşiğe yakın pozisyona, üzerinde N (Neck) yazan manyetik ise sazın sap tarafına takılmalıdır. Bu manyetiklerin ters takılması, iki adet B veya iki adet N özellikli manyetiğin aynı saz üzerine takılması durumunda sazın tonlaması önemli oranda etkilenecek ve istenilen tonlama alınamayacaktır.

Bazı üreticilerin ürettiği bazı model manyetiklerde ise böyle bir kısıtlama olmadığı için bu manyetikler her iki pozisyona da takılabilir.

Aşağıdaki resimde manyetik yerleri gösterilmiştir.

DEVAMI »

Elektro Bağlamada Manyetik Alıcıların Tonlamaya Etkileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.